Spawanie jest sposobem łączenia dwóch lub więcej materiałów poprzez elektrycznie wytworzone ciepło. Chociaż istnieje wiele różnych procesów spawalniczych,poniżej opisujemy metodę spawania elektrodą. Spawanie elektrodą jest jedną z najczęstszych i najbardziej uniwersalnych form spawania, jest stosunkowo łatwe i daje bardzo dobre efekty. W praktyce podczas prac na wysokości spawa się tylko elektrodą, spawanie alpiniści.
1.Przygotowanie Spawania
Zebranie i przygotowanie materiałów.. Powinieneś mieć naszykowaną spawarkę, uchwyt elektrody, zacisk do uziemienia, elektrodę i metal do spawania. Będziesz także potrzebować młotek aby pozbywać się żużlu i szczotkę drucianą do czyszczenia spoin.
2.Bezpieczeństwo BHP
Załóż przyłbicę spawalniczą oraz kurtkę do spawania lub bawełnianą bluzę, spodnie odporne na przepalanie, buty robocze, rękawice ochronne.
PAMIĘTAJ aby twój ubiór był odpowiedni w przeciwnym razie możesz się poparzyć bądź ulec innemu wypadkowi.
3.Przygotowanie miejsca pracy
Usunąć wszelkie łatwopalne materiały, najlepiej przygotować metalowy stół na którym prowadzić będziemy cały proces spawania. Należy sprawdzić czy w najbliższym otoczeniu nie znajdują się materiały łatwopalne.
4.Przygotowanie urządzenia do spawania
Konfiguracja urządzenia. Większość spawarek jast bardzo prosta w obsłudze. Najprawdopodobniej powinieneś używać natężeniu prądu około 90-120 amperów, chociaż ta powinna być dostosowana do grubości metalu i średnicy elektrody.
5.Elektroda
Użyj prawidłowej elektrody. Należy wybrać odpowiednią elektrody do spawania AC lub DC, w zależności od urządzenia. Sprawdź, czy elektrody są suche. Rodzaj elektrody dobiera się pod względem:
- grubości spawanego materiału
- grubości potrzebnej spoiny
- pozycji spawania
- a typ elektrody od rodzaju materiału
- średnica elektrody decyduje o gęstości prądu (wpływa na kształt i głębokość wtopienia)
Wielkości elektrody powinna się charakteryzować tym że jest mniejsza od wielkości/grubości spawu jaki mamy uzyskać
Przykładowe grubości materiału spawane elektrodami o różnych średnicach:
– Ø1,6mm – 1,5÷2,5mm
– Ø2,0mm – 2,5÷3,5mm
– Ø2,5mm – 3,0÷5,5mm
– Ø3,2mm – 4,0÷6,5mm
– Ø4,0mm – 6,0÷9,0mm
– Ø5,0mm – 7,5÷10mm
– Ø6,0mm – 9,0÷12mm
6.Przygotowanie materiału do spawania
Oczyszczenie metalu przed spawaniem. Można to zrobić przy pomocy szczotki drucianej bądź szlifierki. Należy usunąć jak najwięcej farby bądź rdzy z powierzchni metalu jak to tylko możliwe. Nigdy nie używaj chlorowanych rozpuszczalników, są bardzo niebezpieczne. Metal który jest błyszczący nie znaczy że jest przygotowany do spawania.
7.Ustawienie materiału
Użyj zacisków bądź obejmy aby precyzyjnie ustawić elementy które będziesz spawał, nie możesz doprowadzić do sytuacji kiedy podczas rozpoczęcia spawania elementy zaczną się przesuwać.
8.Zacznij spawać
Aby powstał łuk elektryczny pomiędzy elektrodą a materiałem należy dotknąć elektrodą przedmiotu który będziemy spawać a następnie szybko ją cofnąć tak aby zniwelować możliwość sklejenia się. Inną metodą na powstanie łuku jest pocieranie otuliny o metal który będziemy spawać.
9.Jeziorko
Należy utrzymać stabilny łuk pomiędzy elektrodą a materiałem tak aby stworzyć dobry basen/ jeziorko.
10.Zacznij przesuwając Jeziorko/Spawanie
Prowadź elektrodę pod kątem 90 stopni tak aby jeziorko stale się przesuwało w wyznaczonym kierunku.
11. Oczyścić spaw z żużlu
Żużel jest pozostałością otrzymaną w procesie spawania. W czasie spawania żużel chroni gorący metal przed zanieczyszczeniami. Użyj młotkaaby usunąć żużel ze spoiny. Dotknij żużel tylko na tyle mocno, aby poluzować ślimak i unikać umieszczania znaków młotkiem w nowej spoiny. Za pomocą szczotki drucianej i młotka usuń jak najwięcej żużlu, zrób to bardzo dokładnie jeżeli masz zamiar kłaść kolejną warstwę spawu.